Dzięki środkom finansowym przyznanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i współpracy jednostek zaangażowanych udało się wprowadzić nowatorską w skali świata technologię odlewniczą. Trwają rozmowy dotyczące budowy instalacji umożliwiającej pozyskanie dużej ilości energii termicznej na potrzeby bieżące jak:
🏢centralne ogrzewania budynków biurowych
🚰oraz wodę użytkową.
---
Odprowadzenie energii termicznej z masy formierskiej nie tylko jest istotne z powodu prawidłowego sterowania procesem, ale również z uwagi na możliwości wykorzystania ciepła pochodzącego jej schłodzenia.
Przesłanką stanowiącą pierwotną przyczynę podjęcia badań Projektu było bardzo powolne wystudzanie wybitej masy. 👷🏻
Dzięki pionierskim działaniom w ramach prac B+R i zrealizowano pierwszy etap prac w tym zakresie (wymiennik ciepła do nagrzewania dużych form w celu kontroli gradientu temperatury wpływającego na postać grafitu w masywnym odlewie), który pozwolił opracować założenia technologiczne dla niniejszego projektu.
🦾 Sterowanie pracą układu odzysku ciepła i urządzeń pomocniczych realizowane będzie poprzez układ automatyki.
---
A wszystko to możliwe dzięki finansowaniu ze środków norweskich i projektowi Innowacyjnej Technologii odzysku i magazynowania energii termicznej z wybitych mas formierskich.